Co zrobić ze starym autem?
Prawie każdy właściciel samochodu prędzej czy później staje wobec następującego problemu: kiedy zdecydować się na wymianę auta. Choć zdarzają się wyjątki osób, które przez kilka dziesięcioleci przywiązane są tylko do jednego pojazdu, to większość użytkowników kupuje je z zamiarem wymiany po pewnym okresie czasu. Powody tej decyzji mogą być różne – na przykład powiększa się rodzina, zmieniają się warunki życiowe lub dalsze korzystanie z danego modelu przestaje się opłacać. Najczęściej jednak jest to zwyczajna potrzeba zmiany oraz poczucie znudzenia dotychczas używanym samochodem, który nieco się już zestarzał i nie wytrzymuje konkurencji z obecnymi na rynku nowymi modelami. Inaczej mówiąc zmiana auta jest już przesądzona od momentu samego zakupu.
Kiedy zdecydować się na wymianę auta?
Najkorzystniejszym okresem na podjęcie tej decyzji jest piąty rok od wyjazdu samochodu z salonu. Pojazdy tracą na wartości najbardziej przez pierwsze dwa lata, kiedy to ich potencjalna cena spada o około 20 procent każdego roku. W następnych latach spadki te spowalniają sięgając w przybliżeniu 10 procent. Auto się starzeje, a cena serwisowania rośnie, co jest następstwem coraz większej awaryjności. Nawet solidne konstrukcje z biegiem lat stają się coraz bardziej zawodne, ząb czasu może dotknąć też modele prestiżowych marek. Jeśli finanse i sytuacja materialna na to pozwalają, to aby uniknąć rosnących nierzadko lawinowo kosztów utrzymania samochodu należy pomyśleć o różnych możliwościach jego korzystnego zbycia oraz kolejnym zakupie.
Jak sprzedać auto?
Jest wiele sposobów na sprzedaż auta, a wybór jednego z nich zależy od preferencji właściciela oraz jego sytuacji życiowej. Sprzedaży samochodu można się podjąć na własną rękę. Jednak przy braku doświadczenia w takich transakcjach można popełnić błąd, polegający choćby na niedopełnieniu zobowiązań podatkowych. Pośrednicy najczęściej przyjmują samochody na zasadach komisu lub skupu. Komis przyjmuje pojazd i wypłaca za niego pieniądze dopiero wtedy, kiedy kupi go klient. W drugim przypadku, jak zapewnia firma Skup aut Wejherowo, na pieniądze nie trzeba czekać, a należność z reguły wypłacana jest prawie natychmiast. Aby sprzedać stare auto do skupu wystarczy jedynie dostarczyć komplet dokumentów udowadniających własność oraz dopełnić określonych formalności. Między innymi potrzebna jest do tego ocena zawodowego rzeczoznawcy, który zazwyczaj pozostaje na usługach firmy zajmującej się obrotem samochodami.
Jak oszacować cenę auta?
Na podstawie stanu pojazdu i aktualnych cen rynkowych dokonuje on oszacowania wartości przedmiotu transakcji, jest tym samym rodzajem pośrednika między sprzedającym a kupującym. Pomoc rzeczoznawcy jest niezmiernie ważna. Wiedza o tym, jak sprzedać do skupu auto sprawne lub uszkodzone w opłacalny sposób jest przydatna z punktu widzenia klienta. Często zbycie samochodu po stłuczce lub wypadku opłaca się bardziej niż jego naprawa.