Wybór domu seniora dla bliskiej osoby — na co zwrócić uwagę?
Chociaż przeprowadzka członka rodziny do domu opieki wydaje się ostatecznością, w praktyce może być to doskonała decyzja. Warto jednak starannie wybrać miejsce, w którym bliska nam osoba spędzi jesień życia. Czym należy się przy tym kierować?
Jakie znaczenie przy wyborze domu seniora ma personel placówki?
Wybierając prywatny dom opieki w Małopolsce, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na zatrudniony w nim personel. Stały kontakt z osobami starszymi wymaga cierpliwości i empatii, warto więc zdecydować się na placówkę, której pracownicy wykazują się tymi cechami charakteru. Równie ważne są jednak ich kwalifikacje — ośrodek, w którym seniorem zajmą się nie tylko doświadczeni opiekunowie, lecz również fizjoterapeuci i lekarze różnych specjalności, będzie idealnym wyborem.
Lokalizacja i wyposażenie ośrodka — czy należy brać je pod uwagę?
Dom opieki powinien być jak najlepiej przystosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, a senior powinien czuć się w jego wnętrzu komfortowo. Trzeba więc dokładnie sprawdzić, jak wygląda wyposażenie pokoi oraz przestrzeni, przeznaczonej do wspólnego użytku pensjonariuszy. Ważne jest też otoczenie ośrodka. Najlepszym wyborem będzie placówka, która zapewnia dostęp do ogrodu z odpowiednio szerokimi alejkami oraz ławeczkami, na których starsza osoba może przysiąść i odpocząć.
Czy warto zdecydować się na dom opieki, w którym przebywają znajomi?
Dobrym pomysłem — i to z wielu powodów — może być też wybór ośrodka, w którym przebywają już znajomi seniora. Przede wszystkim, jak można przeczytać na stronie https://holi-care.pl/kiedy-zdecydowac-sie-na-dom-opieki/, do najczęstszych motywów, kierujących osobami, umieszczającymi bliskich w takiej placówce, należy chęć zapewnienia im towarzystwa. Niekiedy jednak senior może mieć problem z nawiązaniem kontaktów w zupełnie nowym otoczeniu. Decyzja o przeprowadzce do ośrodka dla osób starszych, w którym przebywają znane mu osoby, jest więc często optymalna. Obecni pensjonariusze udzielą nam również rzetelnych informacji na temat oferty placówki i warunków, jakie w niej panują.
Dlaczego warto wybrać placówkę prywatną?
Ważna jest również kwestia wyboru pomiędzy placówką finansowaną ze środków publicznych a prywatną. Państwowe domy opieki nie cieszą się na ogół zbyt dobrą opinią, jeżeli więc tylko rodzina ma takie możliwości, stara się zazwyczaj umieścić seniora w ośrodku działającym na zasadach komercyjnych. Nie powinno to zresztą dziwić: placówki niepubliczne zapewniają znacznie lepsze warunki od państwowych, a różnica dotyczy nie tylko wyposażenia, lecz również dostępu do rozrywek — w nowoczesnym prywatnym domu seniora można zwykle korzystać z biblioteki, sali komputerowej oraz gier planszowych. Placówki tego typu dbają też o rozwój zainteresowań swoich podopiecznych, organizując dla nich różnorodne kursy. Zaletą ośrodków prywatnych jest również zazwyczaj wysoki poziom kwalifikacji zatrudnionego personelu.
Michalina
I w naszym życiu nadszedł moment, w którym zdecydowaliśmy się umieścić naszą mamę w domu spokojnej starości. Poszukiwania odpowiedniej placówki nie były łatwe — chcieliśmy znaleźć dom seniora blisko nas, by móc często odwiedzać mamę. Bardzo zależało nam na wysokim standardzie zarówno domu, jak i oferowanych w nim zabiegów, zajęć dodatkowych, proponowanych diet, personelu itd. Zebraliśmy wiele opinii od znajomych oraz z Internetu, jednak najlepszym wyborem było udanie się do kilku placówek osobiście, by poddać je osobistej ocenie. Nasza mama jest przebojowa i lubi jak dużo się dzieje, dlatego wysłaliśmy ją do 3 różnych placówek na pobyty krótkoterminowe, by sama wybrała, który z nich najbardziej jej odpowiada. W wybranym domu opieki przebywa już prawie dwa lata i jest zachwycona. Trafiła do wspaniałego miejsca, gdzie otaczają ją ludzie w podobnym wieku oraz jest pod opieką wykwalifikowanych lekarzy i opiekunów. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni — to była dobra decyzja!