Czy warto zdecydować się na system ERP w chmurze?
Systemy ERP są coraz popularniejsze i coraz więcej firm wdraża je u siebie, by poprawić funkcjonowanie i ułatwić współpracę pomiędzy poszczególnymi działami. Największą przeszkodą we wdrażaniu tego systemu są zazwyczaj koszty związane z koniecznością instalowania go na serwerze własnym firmy i wdrażanie wszystkich działów do jego obsługi. Aktualnie coraz więcej rozwiązań jest przenoszonych do chmury, tak też dzieje się również z systemami ERP.
Jak działają systemy ERP?
Skrót ERP oznacza Enterprise Resources Planning. System ten jest oprogramowaniem służącym do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Planowanie zasobów pozwala kontrolować i zarządzać procesami we wszystkich działach firmy, począwszy od księgowości, po produkcję.
Warto zapoznać się z artykułem „System ERP – czym jest, jak wybrać i ile kosztuje wdrożenie?”, który wprowadzi dokładniej w kwestie techniczne i przedstawi najlepsze formy jego zastosowania. Wykorzystanie systemu ERP pomaga we wprowadzeniu oszczędności poprzez lepsze zarządzanie wszystkimi zasobami oraz usprawnia proces sprzedaży.
W jaki sposób działa system ERP w chmurze?
Wprowadzanie systemu ERP do firmy nie jest procesem prostym, ponieważ wymaga zamówienia odpowiedniego dla firmy rozwiązania, zainstalowania go na firmowym serwerze i wdrożenia na wszystkich komputerach, we wszystkich działach firmy. Proces ten jednak jest w perspektywie dłuższego czasu bardzo opłacalny.
W przypadku rozwiązania w chmurze odpada konieczność instalacji systemu na serwerze oraz wdrażania odpowiednich aplikacji na poszczególnych komputerach. Dostęp do systemu uzyskuje się za pośrednictwem Internetu i jest on bardzo prosty w konfiguracji. Dużo prostsze jest przeprowadzanie jakichkolwiek modyfikacji, ponieważ wszystko odbywa się po stronie chmury, do której firma dostarczająca system ma stały dostęp i może dokonywać wszystkich zmian zdalnie.
Czemu warto postawić na system ERP?
Wdrożenie systemu ERP w firmie można potraktować jako swego rodzaju inwestycję, która zwróci się poprzez usprawnienie pracy wszystkich działów i możliwość wprowadzenia rozsądnych oszczędności, niewpływających na komfort pracy.
Informacje odnośnie do funkcjonowania systemu planowania zasobów przedsiębiorstwa można znaleźć w zaufanym źródle, jakim jest Wikipedia, pod adresem https://pl.wikipedia.org/wiki/Planowanie_zasob%C3%B3w_przedsi%C4%99biorstwa. Pozwoli to zrozumieć lepiej zasady jego funkcjonowania i zauważyć korzyści, jakie przynosi.
Czemu system ERP w chmurze?
Instalacja systemu ERP na serwerze firmowym i wdrażanie go na poszczególnych działach jest procesem czasochłonnym i kosztownym. Wymaga tworzenia spersonalizowanego oprogramowania, a wszelkie aktualizacje trzeba przeprowadzać po stronie klienta, co jest dodatkowym problemem.
W przypadku rozwiązania umieszczonego w chmurze odpada konieczność fizycznej instalacji oprogramowania u klienta, ponieważ wszystko działa poprzez Internet, umożliwiając nawet pracę zdalną części działów firmy. Jest to rozwiązanie szybsze, tańsze i wygodniejsze niż klasyczny system ERP.