Jak sprawdzić umowę deweloperską?
Zakup własnej nieruchomości jest bardzo dużym wydarzeniem dla każdego, szczególnie gdy są to pierwsze własne cztery kąty. Nie jest to mały wydatek, dlatego też powinien być bardzo dobrze przemyślany i zabezpieczony pod każdym możliwym kątem. Jednym z popularniejszych form zakupu nieruchomości jest skorzystanie z oferty dewelopera, który oferować może zarówno nieruchomości już gotowe do zamieszkania, jak i nieruchomości będące na etapie budowy. Niezależnie od tego, czy kupuje się nieruchomość pod klucz, czy też na etapie budowy, niezbędne jest odpowiednie sprawdzenie umowy deweloperskiej.
Czym jest umowa deweloperska?
Dokonując zakupu nieruchomości niezbędne jest spisanie stosownej umowy, która nie tylko przeniesie prawo własności na kupującego, ale też zabezpieczy go na wypadek wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, opóźnienia czy zmiany w projektach. Każda umowa deweloperska powinna być bezwzględnie podpisywana u notariusza, ponieważ dzięki temu zyskuje się dodatkową ochronę prawną.
W tej kwestii może pomóc radca prawny od nieruchomości – Bogna Szyczewska i doradzić, jak powinna wyglądać tego typu umowa, oraz co powinna zawierać. Dzięki takim informacjom dużo łatwiej można sprawdzić, czy umowa jest uczciwa i zawiera wszystkie niezbędne informacje. Uniknąć też można nielegalnych zapisów. Można również skorzystać z usługi sprawdzania umów deweloperskich u prawnika.
Czy umowę warto sprawdzać samodzielnie?
Osoby, które orientują się w prawie i nie mają problemu z czytaniem pism formalnych mogą same zająć się sprawdzeniem umowy. Jeśli jednak występują jakiekolwiek wątpliwości związane ze zrozumieniem umowy, dużo lepszym pomysłem będzie skorzystanie z usług doświadczonego radcy prawnego. W ten sposób uniknąć można ewentualnych problemów wynikających z podpisania niekorzystnych zapisów.
Pamiętać trzeba, że rynek nieruchomości zawsze roił się od nieuczciwych sprzedawców i deweloperów, dlatego też lepiej dmuchać na zimne i postawić na profesjonalną pomoc w zawarciu umowy. W skali całego kosztu zakupu nieruchomości koszt radcy prawnego będzie niewielki, a może zapobiec utracie sporej sumy.
Na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu umowy?
Przede wszystkich sprawdzić trzeba harmonogram budowy i związane z nim kary umowne. Jest to zabezpieczenie kupującego przed odwlekaniem zakończenia budowy i pozwala na odzyskanie części pieniędzy jeśli na nieruchomość trzeba będzie czekać dłużej, niż było to założone w umowie.
Równie ważny jest terminarz płatności, ponieważ w tym wypadku jest to zabezpieczenie dla dewelopera. Sprawdzić należy, w jakich terminach muszą wpływać kolejne transze oraz jakie odsetki naliczane są od ewentualnych opóźnień w płatności. Bardzo istotne jest też uwzględnienie metrażu, z informacją, czy chodzi o metraż projektowy, czy też powykonawczy.
Co musi zawierać umowa deweloperska?
Ważne, by umowa deweloperska zawierała informację, jak będzie wyglądało rozliczenie w przypadku konkretnej różnicy w metrażu powykonawczym. Bez tego można otrzymać metraż znacząco mniejszy niż w przypadku powierzchni projektowej, bez obniżenia ceny końcowej nieruchomości. Zapis ten zapobiega też przed ewentualnymi roszczeniami ze strony dewelopera, jeśli metraż powykonawczy będzie większy niż projektowy.
Równie ważnym zapisem w umowie są warunki odstąpienia od niej. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy nieruchomość finansowana jest z kredytu hipotecznego. Warto wtedy negocjować możliwość bezkosztowego odstąpienia od umowy.