Skip to main content
Malowanie mebli farbą kredową

Jak wygląda renowacja mebli drewnianych?

Meble drewniane to synonim luksusu i trwałości. Jednak, jak każdy przedmiot, zużywają się. Dotyczy to głównie powłok zewnętrznych, które odpowiadają za estetykę i ochronę mebli drewnianych. Wycieki, rysy, przebarwienia to tylko niektóre z problemów ze starymi meblami. Jak je odnowić? Zobacz przewodnik krok po kroku.

Tapicerowanie mebli warszawa

Krok pierwszy

Renowacja mebli to bardzo złożony proces. Jeśli chcemy uzyskać idealny efekt warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Polecaną firmą z Warszawy jest Renowacja Mebli Stare na Nowe, która gwarantuje efektowną aranżację starych mebli, a dla chętnych organizuje warsztaty z tapicerowania czy malowania. Jeżeli jednak chcemy sami odnowić dany mebel, stosując się do kilku zasad możemy osiągnąć pożądane efekty i cieszyć się drewnianymi meblami przez długie lata. Wszelkie pracę na drewnie, a zwłaszcza nakładanie nowych farb, należy rozpocząć od przygotowania powierzchni. Stare farby i lakiery oraz zabrudzenia należy usunąć. W tym celu szlifujemy powierzchnię mebla. Do dużych powierzchni elementów drewnianych najlepiej używać szlifierki. Papierem ściernym szlifujemy trudno dostępne miejsca lub szpachlówkę. W obu przypadkach stosujemy uziarnienie od 120 do 320 w zależności od stanu mebla. Następnie przygotowaną powierzchnię należy odkurzyć. Należy pamiętać, że cała powierzchnia mebla musi być równomiernie wygładzona. Jakakolwiek różnica w przygotowaniu powierzchni może spowodować, że efekt farby nie będzie taki sam na całej powierzchni. W miejscach bardziej błyszczących powierzchnia będzie jaśniejsza, natomiast w miejscach bardziej szorstkich – ciemniejsza.

Krok drugi

Wszelkie używane meble drewniane są podatne na uszkodzenia. W zależności od twardości drewna, z którego jest wykonane, w drewnie pojawiają się głębsze lub płytsze rysy i ubytki. Polerowanie nie wyeliminuje takich wad. Dlatego konieczne jest użycie szpachli do drewna.

Odnawianie mebli Warszawa

Krok trzeci

Odpowiedni kolor odnawianego mebla nada bejca, przed nałożeniem bejcy powierzchnia drewna musi być gładka. Dlatego konieczne jest przeszlifowanie powierzchni, zwłaszcza miejsc szpachlowania. Jeśli zależy nam na oryginalnym wyglądzie naszym mebli warto pomyśleć o ich dekoracji. W tym celu może posłużyć nam farba kredowa: https://www.starenanowe.pl/farba_kredowa.html, która nada się do malowania mebli w stylu gustawiańskim, francuskim, vintage i wielu innych.

Krok czwarty

Po zakończeniu pamiętaj o umyciu narzędzi – nieumyte mogą nie nadawać się do późniejszego użycia. Plamiące ścierki muszą być zabezpieczone. Dlatego powinno się włożyć je do zamkniętego metalowego pojemnika i zalać wodą. Przed nałożeniem farby dobrze ją wymieszaj. Nie wolno jej rozcieńczać żadnym środkiem. Produkt nanosić równomiernie na całej powierzchni wałkiem gąbkowym lub pędzlem. Możliwość użytkowania odnowionych powierzchni wynosi około 2 godziny od malowania.


Dodaj komentarz