Skip to main content

Odstające i zniekształcone uszy u dziecka — kiedy zgłosić się do chirurga?

Odstające lub zniekształcone małżowiny uszne nie są przypadłością niebezpieczną dla dziecka. Mogą one jednak być uznane za duży defekt estetyczny i skutkować obniżeniem samooceny naszego podopiecznego. W sytuacji, gdy wygląd tej części ciała powoduje, że dziecko jest narażone na drwiny rówieśników, warto zastanowić się nad wykonaniem zabiegu korekty.


Kiedy warto zmniejszyć płatki uszu?

Płatki uszu są często rozciągnięte lub zdeformowane u osób starszych. Jest to zwykle wynikiem noszenia ciężkiej biżuterii lub utraty elastyczności skóry i tkanki łącznej, charakterystycznej dla procesu starzenia się organizmu. W przypadku dzieci podobny mankament jest natomiast najczęściej spowodowany czynnikami dziedzicznymi. Na korekcję warto zdecydować się wówczas, gdy wysokość płatka przekracza 25% długości małżowiny usznej. Szczegółowy opis operacji oraz zaleceń, dotyczących rehabilitacji po niej, znajdziemy na stronie Zmniejszenie płatków uszu Gdańsk — Klinika chirurgii plastycznej, prowadzonej przez jedną z renomowanych placówek, zajmujących się tą dziedziną medycyny.

Jak poradzić sobie z problemem odstających uszu u dziecka?

Jedną z najczęstszych przyczyn kompleksów u dzieci są odstające uszy. Powstanie tego mankamentu urody jest spowodowane przerostem chrząstki, zlokalizowanej w małżowinie. Może on wystąpić zarówno w jednym uchu, jak i w obu. Niekiedy przyczyną pojawienia się tej niedoskonałości jest również nieprawidłowy, nadmierny wzrost w okresie prenatalnym. Jak skorygować odstające uszy u dziecka? Przede wszystkim należy zaczekać, aż osiągnie ono właściwy do tego wiek — najczęściej przyjmuje się, że jest to 6 lub 7 lat. Warto też oczywiście starannie wybrać placówkę, w której zostanie przeprowadzony zabieg.


Jak wygląda zabieg korekcji kształtu ucha u dziecka?

Korekcja kształtu ucha należy do najbardziej rutynowych procedur medycyny estetycznej. Jeżeli pacjentem jest kilkuletnie dziecko — zabieg ten wykonywany jest standardowo w narkozie. Osoby starsze poddawane są zwykle znieczuleniu miejscowemu. Sama operacja trwa około godziny. Czy efekty korekcji uszu są stałe? Tak, jeżeli tylko zoperowany pacjent wykonuje zalecenia lekarza. Do podstawowych należy zwykle noszenie specjalnej opaski. Nadaje ona małżowinie usznej odpowiedni kształt i przyspiesza gojenie. Trzeba też ograniczyć przez pewien czas aktywność fizyczną.

Czy warto zdecydować się na korektę kształtu ucha u dziecka?

Dla każdego młodego człowieka wygląd jest ważnym czynnikiem samooceny. Odstające lub nadmiernie rozciągnięte małżowiny uszne mogą więc powodować u dzieci i młodzieży zaniżone poczucie własnej wartości. To z kolei często prowadzi do kłopotów w kontaktach z grupą rówieśniczą i może rzutować na przyszłe losy naszego podopiecznego. Jeżeli więc wygląd uszu jest dla niego istotnym problemem, warto zdecydować się na operacyjną poprawę. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zabiegi tego typu są obecnie uznawane za rutynowe, a sam fakt korzystania z usług chirurgów plastycznych nie jest już w naszym społeczeństwie niczym dziwnym.

Dodaj komentarz