Przepuklina brzuszna – rodzaje, objawy i sposób leczenia
Przepuklina w terminologii medycznej oznacza przesunięcie się narządu poza położenie, określane mianem prawidłowego. W przypadku przepukliny brzusznej mowa jest przede wszystkim o przemieszczeniu się narządów lub też ich fragmentu w obrębie jamy brzusznej. Przepuklina na ogół nie daje bolesnych objawów. Z tego też powodu jest często lekceważona i bagatelizowana. Zaniedbanie tego typu problemu może jednak prowadzić do poważnych chorób, jak np. martwica jelit.
W jaki sposób powstaje przepuklina?
W jamie brzusznej zlokalizowana jest znaczna część organów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chroni ona wnętrzności przed uszkodzeniem, w wyniku działania różnorodnych czynników zewnętrznych. Nieprawidłowe napięcie jej powłok może jednak skutkować przesunięciem się organów w miejsce, w którym nie powinny się one znajdować. Mówimy wówczas o przepuklinie brzusznej. Medycyna wyróżnia kilka obszarów, najbardziej podatnych na powstawanie przepukliny. Są to: okolice pępka (https://derm-estetyka.pl/przepuklina-pepkowa-operacja.html/), miejsca przenikania się struktur, jak np. nerwy, okolica kresy białej oraz okolica powrózka nasiennego.
To właśnie powłoki brzuszne chronią narządy przed przesuwaniem się. Dodatkowo pojawienie się przepukliny może być wynikiem zwiększonego ciśnienia w okolicach brzucha.
Jakie są objawy przepukliny?
Objawy przepukliny można podzielić na typowe oraz te, które występują nieco rzadziej. Do najczęstszych objawów zalicza się:
- guz, który jest wyczuwalny, kiedy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej np. podczas podnoszenia ciężaru czy parcia na stolec,
- dolegliwości bólowe przy uciskaniu guza,
- pojawienie się miękkiego guza tam, gdzie występuje przepuklina,
Nieco rzadziej pacjenci skarżą się na zgagę, kaszel i chrypkę, ból w klatce piersiowej oraz nasilone odbijanie.
Kto zagrożony jest pojawieniem się przepukliny?
Najczęściej przepuklina dotyczy:
- osób borykających się z problemem otyłości,
- kobiet w ciąży,
- uzależnionych od tytoniu,
- pacjentów zmagających się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego,
- osób z problemem z zaparciami,
- osób wykonujących ciężką pracę fizyczną.
Rodzaje przepukliny brzusznej
Przepuklinę brzuszną można podzielić na kilka grup ze względu na miejsce jej występowania. Do najbardziej powszechnych należą:
Przepuklina pępkowa
Jest skutkiem przesunięcia się organów, znajdujących się w jamie brzusznej pod skórą. Przepuklina pępkowa najczęściej dotyczy noworodków i często mija samoistnie. Zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja, gdy tego rodzaju schorzenie pojawi się u osoby dorosłej. W tym przypadku przepuklinie towarzyszy ból i dyskomfort, a powikłaniem mogą być namacalne wybrzuszenia, które z biegiem czasu staję się bardzo napięte, bolesne i twarde.
Przepuklina pachwinowa
Bazując na informacjach zawartych na stronie derm-estetyka.pl/przepuklina-pachwinowa-operacja.html/ – w tym przypadku pojawia się miękki guz w okolicy kanału pachwinowego. Występowanie zależy głównie od wieku. U dzieci z reguły przepukliny pachwinowe mają charakter wrodzony, u dorosłych z kolei nabyty. Przepuklina pachwinowa jest zdecydowanie najczęściej występującą spośród wszystkich tego rodzaju schorzeń.
Przepuklina udowa
Występuje wówczas, gdy narządy znajdujące się w jamie brzusznej przesuną się przez kanał udowy w górną lub przyśrodkową część uda. Taka sytuacja ma miejsce częściej u kobiet, choć jest to raczej rzadki przypadek. Do najważniejszych objawów przepukliny udowej zalicza się przede wszystkim ból w okolicach pachwin i uda, nasilający się po podniesieniu ciężkich przedmiotów, wzmożonej aktywności fizycznej czy podczas wypróżniania. W takich sytuacjach może pojawiać się również twardy guz.
Przepuklina kresy białej
Występuje ona wzdłuż środkowej linii ciała. Przepuklina przyjmuje tutaj postać zmiany o niewielkich rozmiarach. Z reguły pojawia się ona u osób bardzo aktywnych fizycznie. Delikatny ból czy dyskomfort nie wskazuje początkowo na poważniejsze problemy. Wraz z nasileniem się objawów, pojawia się silniejszy ból i twardy guzek, będący na ogół powodem zgłoszenia się po poradę lekarską.
Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej
Może ona wystąpić wszędzie tam, gdzie miał miejsce zabieg, choć najczęściej jest to właśnie jama brzuszna. Jej objawem jest guzek pod skórą, ale także uczucie ciągnięcia i ból, nasilający się zwłaszcza po wysiłku. To groźny rodzaj przepukliny, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do zaburzeń oddychania.
Przepuklina Spiegla
To bardzo rzadka przypadłość, dotycząca mięśnia prostego brzucha, a konkretnie jego brzegu bocznego.
Niezależnie od tego, z którą przepukliną mamy do czynienia, w każdym przypadku należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza.
Jak leczyć przepuklinę?
Leczenie przepukliny warunkowane jest przez jej rodzaj:
- przepuklina uwięźnięta – pojawia się z reguły podczas wysiłku, wypróżniania czy uporczywego kaszlu, a nieleczona prowadzi do zaburzeń krążenia,
- przepuklina zadzierzgnięta – jest najbardziej niebezpieczna dla życia człowieka. Powoduje bowiem niedrożność oraz niedokrwienie tego narządu, który znajduje się w obrębie przepukliny. To z kolei prowadzi do martwicy. Sygnałem alarmującym powinien być intensywny ból w okolicy przepukliny, ale również ocieplenie, obrzęk i zaczerwienie skóry,
- przepuklina odprowadzana – występuje wówczas, gdy worek przepuklinowy wraca do wnętrza ciała, np. wepchnięty tam podczas leżenia,
- przepuklina nieodprowadzana – nie można jej odprowadzić do wnętrza, ale nie powoduje zaburzeń ukrwienia czy niedrożności jelit.
W każdym przypadku decyzję o leczeniu podejmuje lekarz. Niewielkich rozmiarów przepukliny, które nie powiększają się i nie powodują dodatkowych problemów, podlegają obserwacji i kontroli chirurgicznej. Powszechnym rozwiązaniem jest wówczas specjalny pas przepuklinowy, ale również i zmiana diety, zrzucenie zbędnych kilogramów i powstrzymanie się od wzmożonej aktywności ruchowej i palenia tytoniu.
Operacja przepukliny
Zabieg operacyjny to jedna z najbardziej skutecznych, a przez to najczęściej stosowanych metod radzenia sobie z przepuklinami. Celem operacji jest odprowadzenie przepukliny do jamy brzusznej i wzmocnienie jej ścian tzw. metodą beznapięciową. Operacje przepukliny kresy białej oraz pępkowej przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym, pozostałe natomiast w znieczuleniu miejscowym lub podpajęczynówkowym. Coraz częściej przepukliny operuje się przy użyciu laparoskopu.
Operacji przepukliny warto poddać się tylko w sprawdzonych i docenianych przez innych pacjentów miejscach. Jednym z nich jest gabinet medycyny estetycznej Derm Estetyka, mieszczący się przy ul. Stefana Batorego 7/35 w Gdyni. Już jeden kontakt pod numer 500 430 484 pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i podjąć decyzję najlepszą dla naszego zdrowia, a czasem nawet i życia.